CV


I'm a Swedish Set & Costume designer based in Copenhagen.

I graduated from the National School of performing arts in Copenhagen  2013



CV


Uddannelse:


Scenografiuddannelsen Statens Scenekunstskole, København 2009-2013


Mönsterkonstruktion  Malmö Tillskärarakademi 2007-2008


Tekstil formgivning , Ålsta folkhögskola, Fränsta 2005-2006


Samhällsestetik linje, Björkö Fria Gymnasium, Linköping 2001-2004



Produktioner:


Tristan og Isolde

Richard Wagner

Icenesat koncert med Det Kongelige Kapel

Instruktør Natascha Metherell 

Det kongelige teater 

København 2019


Grusomme Måns

af Dennis Magnusson

Instruktør Dennis Sandin

Rogaland Teater

Stavanger 2019


Katastrofen sker i pausen

af Nanna Plechinger Tychsen & Anna Skov Jensen

Instruktør Mia Lipschitz

Århus Teater 2019


Kliniken

af Lars Noren

Instruktør Dennis Sandin

Bryggeriteatern, Teaterhögskolan Malmö 2019


Mod alle odds

Fix & Foxy

Instruktør Tue Biering

Betty Nansen Teatret

København 2019


Brænding

af Skrivekollektivet 

Instruktør Petrea Søe

Århus Teater 2018


Mæt af dage

af Thomas Markmann

Instruktør Anna Schulin-Zeuten

Teatret Svalegangen, Århus 2018


West Side Story

af Leonard Bernstein

Instruktør Rune Grue

Århus Teater & Aalborg teater 2018


Vi har gjort det vi kunne

af Aleksa Okanivic

Instruktør Lene Skytt

Teater Grob 2018


Brevduerne

af David Gieselmann

Intruktør Nicolei Faber

Teatret Vårt, Molde 2016


Ödipus Stadt

af John von Düffel /Sophokles, Euripides, Aischylos

Instruktør Anja Behrens

Luzerner Theater 2016


Sommer i Tyrol

af af Ralph Benatzky og Robert Gilbert

Instruktør Rolf Heim

Scenografer Karin Gille & Katrine Gjerding

Aalborg Teater 2016


Malaga

Af Lukas Barfüss

Instruktør Geir Sveaas

Teater Svalegangen 2016


Aftryk

Midvejsproduktion Dramatikeruddanelsen

Intruktør Jacob Schjødt

Århus Teater 2015


Århundrenes Legende

Af Victor Hugo, Gendigtet af Bjørnstjerne Bjørnson

Instruktør Tormod Carlsen

Teatret Vårt 2015


Maskarade

af Carl Nielsen

Instruktør Natascha Metherell

Det Kongelige Teater

Copenhagen Operafestival 2015



7-9-13

af Julie Maj Jacobsen

Instruktør: Leiv Arne Kjøllmoen

Teater Masken 2015


Andel

Ny dansk dramatik/ Præsentationsforestilling

af Caroline Cecile Malling

Instruktør: Kasper Sejersen

Århus Teater 2014


Ottone in Villa

Concerto Copenhagen

Copenhagen Opera festival

Instruktør: Deda Christina Colonna

Dirigent: Lars-Ulrik Mortensen

Republique teater 2014


Kvinder

Af Caroline Malling Jørgensen

Instruktør Per Smedegaard

Teater Svalegangen, Århus 2014


Evig Ung

Af Erik Gedeon

Instruktør Lene Skytt

Odense Teater 2014


Aci Galathea e Polifemo

Concerto Copenhagen

Copenhagen Opera festival

Instruktør Deda Christina Colonna

Dirigent Alfredo Bernadi

Pakhus 11, København 2013


Cross Connection

Koreografer; Marcos Marou, Constantine Bacher, Caroline Finn, Roy Assaf

Dansehallerne Cross Connection Ballet København juli 2012


Contact

Koreografer; Madelen Lind, James O’Hara, Constantine Bacher,

Louise Midford

Cross Connection Ballet, Dansehallerne København august 2011


Dödens triumf

(Kostumedesign i samarbejde med Eva Hedblom)

Instruktør Richard Turpin,

AfgangsforestillingTeaterhögskolan Malmö 2009


Terrorisme

(Kostume design)

instruktør Henrik Dahl

Afgångsforestilling Teaterhögskolan Malmö 2008


Praktik:


Ballet stafet

Koreografer: Tim Matiakis og Sebastian Kloborg

Eventministeriet Skuespillerhuset

Det Kongelige Teater august 2012


BRØL

av Tomas Markmann

Instruktør Jacob Schjødt

Teater Svalegangen

Århus 2012-2013


Sommer Ballet

Bellevue Teatret

Cross Connection Ballet

København 2010



Forestillinger Statens Scenkunstskole:


2013

Generation Hamlet

Afgangsforestilling

Instruktør Kasper Sejersen


2012


Sommer i Tyrol

Instruktør Rolf Heim


Knowing me knowing you

Kulturnatsprojekt med 3 danseren og en dramatiker


Mean Piece, Piece

Koreograf Jeremy Nelson, Præsentationsforestilling Dans


2011


Engel i helvete

2.års forestilling

instruktør Lene Skytt


Moreæne - Site specific

Gamle Søminedepået Refshaleøen

samarbejde med Skuespillerskolen Århus


Skærsomernatsdrøm

intruktør Frede Guldbrandsen

Famillieforestilling Grønnegårdsteatret


Undervisning & forskningsprojekt


Scenografiskt grundforløb, Dramatikeruddanelsen Århus 2013

Teatralitet i skrift og rum, KUV-projekt Forfatterskolen & Dramtikeruddanelsen 2015


Legater

Semifinale Ring Award 2017

Talentpris Årets Reumert 2015

Frederika Bremer stiftelsens stipendium 2013

Sandrews utbildningsstipendium 2012